۱۴۰۲ يکشنبه ۹ مهر
English
دفتر فناوری اطلاعات، ارتباطات و امنیت دفتر امور شهری و شوراها دفتر امور شهری و شوراها
صفحه اصلی
سئوالات متداول
 آیا میدانید شهرداری در کجا تاسیس میشود ؟
جواب:بر اساس ماده یک قانون شهرداریها : شهرداری در مکانی تاسیس میگردد که بیشتر از پنج هزار نفر جمعیت داشته و حائز شرایط مندرج در قانون باشد.
 منبع: سایت مرکز مدیریت عملکرد،بازرسی و امور حقوقی وزارت کشور(http://www.moi.ir)
 آیا شوراهای اسلامی مجاز به اظهار نظر و تصویب مصوبه در خصوص امور پرسنلی شهرداری ها اعم از به کارگیری یا ممانعت از به کارگیری نیروهای جدید و...در شهرداری‌ها می‌باشند یا خیر؟

 جواب:به استناد ماده 82 مکرر3 اصلاحیه قانون شوراها مصوب 1386 که اشعار می دارد:«شوراهای موضوع این قانون یا هر یک از آنها حق ندارند در نصب وعزل کارکنان دهیاری ها ،شهرداری ها ویا شرکت ها و مؤسسات وابسته به آنها دخالت نمایند یا به آنها دستور دهند و واگذاری مسؤولیت اجرایی ،عضویت هیأت مدیره و مدیریت عامل به اعضای شوراهای مذکور در دهیاری ها ،شهرداری ها ،شرکت ها و سازمان های تابعه ممنوع می باشد.» هر گونه ورود شورا در این مقوله از بدو ورود افراد در شهرداری تا به کارگیری و خدمت آنها فاقد وجاهت قانونی می باشد.

  منبع: سایت مرکز مدیریت عملکرد،بازرسی و امور حقوقی وزارت کشور(http://www.moi.ir)

 
 معرفی عضو شورا به عنوان شهردار و چگونگی استعفای آن بر اساس قانون بیان بفرمائید ؟

 جواب: مفهوم لفظ «شهردار» از زمانی محقق می شود که منتخب شورا از سوی استانداری یا وزارت کشور با عنایت به شرایط احراز سمت شهردار مورد تأیید واقع شده و منجر به صدور حکم انتصاب گردد و تا زمانی که مراحل مذکور طی نگردیده است عضو شورا داوطلب برای سمت شهردار می تواند بدون استعفا در جلسه رسمی شورا شرکت نماید و حتی در تصمیمات متخذه شرکت داشته باشد.

بدیهی است پس از صدور حکم انتصاب، ادامه عضویت در شورا فاقد وجاهت قانونی می باشد.

  منبع: سایت مرکز مدیریت عملکرد،بازرسی و امور حقوقی وزارت کشور(http://www.moi.ir)

تاریخ به روز رسانی: 1395/01/21
تعداد بازدید: 12675
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به استانداری خراسان جنوبی میباشد.
Powered by DorsaPortal